Офисите на евродепутата Илхан Кючюк с инициатива в Международния ден на майчиния език

Денят бе отбелязан в София, Бургас, Шумен, Русе, Велико Търново, Плевен, Ловеч и Видин

София, 21 февруари 2018 г. – Евродепутатът и председател на Младежко ДПС Илхан Кючюк и екипът му отбелязаха Международния ден на майчиния език в различни български градове.

По време на организираната от тях инициатива сътрудници и колеги на евродепутата раздадоха информационни материали, посветени на опазването на езиковото и културно многообразие по света, и запознаваха хората с историята на датата 21 февруари.

Международният ден на майчиния език се отбелязва за първи път през 2000 г. като всяка поредна година честването има различен акцент. Запазването и съхраняването на близо 7000 езика, които съществуват в света, е сред основните цели на ЮНЕСКО. Според организацията всяка инициатива за насърчаване и разпространение на майчин език e не само част от езиковото многообразие , но и пособие за повишаване на осведомеността относно езиковитe и културни традиции по света и вдъхновява солидарност, основанa на разбиране, толерантност и диалог.

На 21 януари 1952 г. в Дака, столицата на днешен Бангладеш, са убити студенти – участници в демонстрация за защита на родния си бенгалски език.

„66 години по-късно от дистанцията на времето сякаш разчитаме, че обществото ни е достатъчно узряло, за да не допусне никога подобно нещо. Така ли е наистина? Достатъчно толерантни ли сме и зачитаме ли правото на другия да се изразява на своя роден език? Пазете своя език! Не позволявайте той да се превръща в език на омразата, а го направете мост към останалия свят! Езикът е богатство. Нашият език е нашата история, настояще и бъдеще“, каза Илхан Кючюк.

Наскоро председателят на Младежко ДПС анонсира и подкрепата от страна на организацията за Мinority Safepack – инициатива, която цели да насърчи ЕС да подобри защитата на правата на гражданите на ЕС, които принадлежат към различни национални и езикови малцинства в рамките на ЕС. Членове и симпатизанти на Младежко ДПС ще се включат активно в събирането на един милион подписа от цяла Европа. След като бъдат събрани, ще бъде внесена петиция до Европейската комисия, която, от своя страна, да стартира съответната законодателна процедура.

 

Коментари (0)
Добави коментар