Д-р Бояджиева отбеляза, че след обновяването на пътния участък до храма, достъпът до светинята ще бъде значително улеснен. Това ще създаде удобство както за живущите в района, така и за туристите и гостите на града, които искат да посетят културната ценност, каза още кметът.
Основна задача на проекта по обновяване на манастир „Св. пророк Илия“ е да предложи мерки, необходими за ремонт и реставрация на сградата на църквата, монашеското крило с магерницата, оградата на имота, подобряване на околното пространство и вертикална планировка, като водещ е принципът за възстановяване и запазване на храма.
Строителството на манастира може да се отнесе към XII – XIIIв., преди падането на България под турско робство. Уникалността му се състои във факта, че разваленият контракт по неговото последно изписване, дава възможност да се видят отделните етапи на стенописване – факт, който не може да се срещне нито в България, нито на Балканите, че дори и в Европа.
По-рано през годината бяха извършени строително-ремонтните дейности на част от уличната мрежа в гр. Тетевен, а нова асфалтова настилка бе поставена на улици в селата Гложене, Черни Вит, Български извор и Галата.