В унисон със събуждащата се от зимен сън природа, в навечерието на Празникът на Празниците Възкресение Христово, Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата – Орешак, дава нов живот на богатото културно наследство на района. Гостите на Националното Изложение ще видят характерните за троянския край занаяти и могат да опипат сами да изработят нещо самобитно и оригинално с помощта на нашите майстори Румен Георгиев (керамика), Милена Николова (дърворезба) и Стела Василева (иконопис). Ученици от Националното училище по приложни изкуства „Проф.Венко Колев„ – Троян ще демонстрират восъчна техника за изписване на Великденски яйца. Желаещите да се включат в това вълнуващо преживяване, могат да го направят и с помощта на художник–керамика Марияна Личева.
Не е случайно, че започваме новия сезон именно с изложба по керамика. Керамиката е една от магнетичните сили, които действат в района и се е превърнала в емблема на троянския край. Троянската керамика е колоритна и жива, тя създава настроение още от пръв поглед.
В изложбата участват 15 автори , които ни разкриват многообразието на своето изкуство чрез 428 експоната.
Наред с доаените Николай Йовков, Марияна Личева, Румен Георгиев са и техните по-млади, но много талантливи колеги Ралица Йовкова, Веселин Стоянов, Надежда Христова, Мартин Киров, Росица Занкова, Марина Илиева, Мария Радоева, Мила Воденичарова и Васко Василев, Силвия Доневска и Магдалена Събчева. Специален гост на „троянските майстори” е художник-керамика Светлозар Пармаков, който ще представи своята нова колекция от рисуван порцелан.
Понякога произведенията на майсторите надхвърлят границата на традицията и ни отвеждат в един нов свят от цветове, форми и композиции. Творбите им носят емоцията от експеримента с формата и материала. Експозицията впечатлява най-вече с разширяване на диалога между традиция и модерно изкуство. Авторите за пореден път ни доказват, че керамичното изкуство е една магия. Магията на глината, водата и огъня.
Гостите на Орешак, които желаят да посетят Троянския манастир и да бъдат част от празничните богослужения, по повод най-големият християнски празник Възкресение Христов, могат да се докоснат и до един друг феномен – народните художествени занаяти, и така да доставят радост на всичките си сетива.