„Възможности за алтернативен туризъм” бе темата на форум, организиран от Областна администрация и проведен на 26 април. Той бе открит от областния управител Ирина Митева, която подчерта важността на сектор туризъм за развитието на областта.
Ирина Митева представи участниците в срещата, която бе с работен характер – проф. д-р Иван Палигоров – декан на факултет „Стопанско управление”, доц. д-р Йордан Йорданов, доц. д-р Красимира Станева и гл. ас. д-р Светлана Станева от Лесотехническия университет. Във форума участваха и представители на общините от област Ловеч и други организации, имащи отношение по темата.
Гостите представиха в презентации свои добри практики и възможностите за развитие на алтернативен туризъм в област Ловеч и обучението на млади хора в специалността „Алтернативен туризъм” на Лесотехническия университет.
Красимира Станева направи анализ на моментното състояние на област Ловеч в сектор туризъм. Тя подчерта в изследването си, че тук съществува наследена база от миналия век, която е реновирана, но не отговаря на завишените изисквания към новите условия в туристическия сектор, налице е дисхармония между възможности, усвоени природни предпоставки, мениджърски подход и решения, липсва уелнес култура сред персонала, няма разбиране на практическата полза от въвеждане на екологичен одит като финансов инструмент за успешен мениджмънт на медикал SPA туризма. Тя бе категорична, че в областта е съхранена природната среда, но отсъства стандартизация и има недостиг на професионално подготвени специалисти на всяко ниво, което пък води до отсъствие на инвестиционен интерес по икономически, социални, политически и разни субективни причини.
Развитието и управлението на специализиран балнеологичен, SPA и Wellness туризъм изискват системен подход, който се основава на равнопоставеност при оценката на отделните елементи от цялостната система, предполагаща устойчивост при функционирането на показателите, подчерта Красимира Станева. Тя акцентира, че е необходимо експертен подход, който се свързва с управление на минералните води, качеството на предлаганите услуги, поддържане на добра информационна туристическа система и адекватно управление на компетентностите на персонала.
Сред направените изводи основният бе – област Ловеч има прекрасни условия за развитие на горски туризъм с неговите специализирани форми – горско-медицински туризъм, горски бизнес туризъм и горски екотуризъм, а наличието на минерални извори, множеството църкви и манастири, пещери и цялостната природна даденост са фактор и за развитието на всички други видове туризъм.
Контактите между Областна администрация Ловеч и Лесотехническия университет ще продължат. Срещата е първа, но не последна, имаме намерение за бъдещи съвместни инициативи, каза в заключение зам.-областният управител Георги Терзийски, в чийто ресори влиза и икономиката и инвестиционната политика. Той е и председател на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие.