Студът повишава имунитета


Студът през зимата обикновено предизвиква неприятни емоции. Но оказва се, че има невероятни ползи за здравето ни – подобрява съня, предпазва от диабет и ни разкрасява. Затова днес решихме да ви представим “доктор” студ.

Смята се, че топлото и слънчево лятно време е най-комфортно за организма. Но след внимателно проучване на ефекта на студа върху човека учените открили, че ниските температури подпомагат по-бързо оздравяване и дори имат благоприятен ефект върху външния вид.

Студът дезинфекцира въздуха, унищожава вирусите и микробите и го кондиционира, като филтрира вредните частици. През зимата нищо не цъфти, отсъствието на летливи алергени ни помага да почистим дихателните си пътища, да възстановим лигавиците.

Това е добре за всички – не само за страдащите от алергия. Ползата от разходките и вдишването на зимния въздух е, че дишаме чист въздух, практически без прах. В него има много повече кислород, отколкото по всяко друго време на годината. Въздухът е йонизиран и много свеж през зимата, освен това има по-малко вредни вещества – снегът ги попива благодарение на абсорбиращите си свойства.

Когато преминаваме от топло помещение към студа навън, се закаляваме. Така стимулираме имунната си система по естествен начин и увеличаваме издръжливостта на целия организъм. Физическото натоварване по време на такива разходки вентилира белите ни дробове и обемът им се удвоява.

А кислородното насищане на организма влияе на кръвообращението, като по този начин елиминира риска от сърдечни заболявания. В горещите дни се чувстваме отпаднали, уморяваме се по-бързо, а в студените е точно обратното – активни сме и готови за действие.

Също така студът е стрес за организма. И както при всяка заплаха, той изхвърля цял коктейл от хормони в кръвта, активирайки всичките ни защитни механизми, които имаме. Ниските температури поддържат в тонус вегетативната нервна система, която е отговорна за противодействието на стреса.

Отслабването през зимата е по-лесно

През зимата се изразходва енергия, включително за загряване на тялото – организмът ни интензивно изгаря въглехидратите и мазнините. Учените са установили, че при една тричасова разходка може да изгорите цели 250 kкал. Ето защо някои експерти смятат, че терапиите, свързани с излагане на студ, могат да се превърнат в достъпен и икономичен начин за борба със затлъстяването.

В наши дни хората рядко са изложени на студ и живеят в комфортни условия. Това е неестествено, в смисъл, че нашите предци са били подложени на редовните колебания на температурата, в зависимост от сезона. В продължение на хиляди години еволюцията се определя до голяма степен от два фактора: липса на храна и студ.

И сега тези фактори изведнъж изчезнаха. Но трябва да имате предвид, че мазнините се изразходват последни и че са много топлопроводими – самият организъм не иска да се лиши от тях. Освен това, след като се приберем от зимната си разходка вкъщи, обикновено ни привлича по-засищаща храна – така организмът се стреми да компенсира изразходваната енергия.

Сънят в студена стая изгаря калориите

Пълноценният сън е ключът към здравето и доброто самочувствие. А човек спи най-добре през зимата. Има научни доказателства, че температурата в спалнята влияе върху здравето и теглото на човек. И така, температурата от 16-19 градуса се признава за най-оптималната за организма.

Ниската телесна температура понижава нивото на кортизола, който се произвежда в резултат на стреса през деня и се отразява негативно на здравето ни. Не забравяйте да проветрите стаята си преди лягане и да изключите отоплението, ако в спалнята е прекалено горещо.

Сънят в студена стая ще ви помогне да удължите младостта си: при тази температура мелатонинът се произвежда по-добре, което забавя процеса на стареене. Този хормон има и антиоксидантно свойство, което ви позволява да регулирате пропускливостта на бариерата между мозъка и кръвоносната система. По този начин рискът от развитие на болестта на Алцхаймер се понижава значително.

Друго проучване доказва, че спането в студена стая гори калории. Организмът повишава чувствителността си към инсулина, съдържанието на глюкоза се понижава, а това е естествена превенция на диабет тип 2.

Повишава тонуса на кожата

Студеният въздух може да действа като тоник за кожата на лицето. При минусови температури порите се свиват, състоянието на кожата се подобрява, тя става еластична, а по бузите се появява здравословно зачервяване.

Студеното време също така допринася за по-доброто кръвообращение, така че има благоприятен ефект при отоци около очите и всякакви възпаления. Подобрява се микроциркулацията и тонусът на кожата, оптимизират се метаболитните процеси, което повишава ефективността на някои козметични процедури – почистване, пилинг, епилация.

Ниските температури активират притока на кръв и стимулират биологичната активност на клетките. Между другото, затова в професионалната козметология се използват активно криотерапевтични процедури, които предизвикват принудително активиране на клетъчния метаболизъм.

Ако човек страда от алергична реакция към студа, тогава подобни процедури са строго противопоказани за него.

Криотерапията е терапевтична и общо лечебна процедура, основана на краткотраен контакт на повърхността на кожата с газ, охладен до минус 130-150 градуса. Той осигурява интензивна стимулация на имунната и ендокринната система, предизвиква насищане на кръвта с ендорфини и блокира болката в продължение на няколко часа.

Терапевтичният ефект е върху цялото тяло, включително органите, които не са били подложени на охлаждане. Неговата интензивност и продължителност са пряко свързани с контактната зона между тялото и охлаждащия газ.

Това помага за облекчаване на болката от спортни травми, ускорява процеса на възстановяване след хирургични операции и спира развитието на възпалителни процеси по кожата. Рязкото охлаждане кара тялото да губи калории много по-бързо.

Студът се използва при лечението на артроза, артрит, алергии, псориазис, невралгия. Но преди да подложите организма си на въздействието на студа, задължително се консултирайте със специалист, за да изключите възможните противопоказания и да разбере как да го прилагате правилно.

Криотерапията сега става все по-популярна и в резултат на това по-достъпна. В момента обаче няма достатъчно доказателства, че има предимства пред традиционните методи: закаляване или разходки в студа.

Източник: Blitz.bg

Коментари