Пет дни ( 7-11 ) майсторите ще демонстрират своите умения пред гостите на Изложението, а в събота 12 август 2017г. журито ще връчи наградите на призьорите в надпреварата.
Понятието „коване“ включва в себе си както изработката на предмета, така и довършителни работи на готови изделия – насичане на фигурата, пълнеж на релефа и т.н. Всичките тези действия се извършват единствено с горещ метал, което коренно се отличава от някои други занаяти като напр. ключари, които се извършват с така наречената студена обработка на метала.
Условно художествената обработка на метал може да се раздели на три вида – механично изграждане, ръчно коване и щамповане.
Художественото коване – е самостоятелна посока на развитие на ковашките умения. За получаване на някои елементи (гладки крака, ковани окончания, резба и други подобни) днес се използват машини за коване. Това оборудване позволява бързо и качествено да се изработват различни елементи, съчетани впоследствие в различни композиции.
Качеството на коването зависи от майстора. В края на краищата, и художниците, рисуват с едни и същи бои, но картините на всички се получават различни. При избора на ковани огради, мебели и скулптури, трябва да се обърне особено внимание на външния вид. Изделията се обработват със специални бои, притежаващи отлична атхезия и придаваща висока устойчивост на външната среда.
От кога датира този безспорно древен занаят , със сигурност никой не може да каже. Но и в днешно време, майсторите продължават да развиват традициите на художествена обработка на метал и да ги издигат до нивота на на изкуство, съчетаващо в себе си разнообразни процеси, материали и оборудване .
Великолепните врати, огради, стълби, мебели и други елементи на интериора и екстериора неизменно придават на нашите домове особен стил и елегантност.
Произведенията на майсторите ковачи впечатляват със своята надежност и устойчивост във времето , и неизменно се превръщат във визитна картичка на всеки дом.