Имунната система е единствената бариера срещу коронавируса


В света жертвите растат и по данни на СЗО към момента са регистрирани над 106 000 случая на новата инфекция, която е погубила към 37 000 души, а излекуваните от нея са над 60 000. В завихрилата се битка с вируса човечеството търси отговор на въпроса – какви са клиничните изяви на COVID-19 и как да се използват при създаване на медикаменти и ваксини. Досега знаем, че този микроскопичен агресор прониква дълбоко в белодробните алвеоли. Води до стъпаловидно увеличаване на кашлицата и температурата и до растяща дихателна недостатъчност. Поразява белите дробове, миокардните клетки и далака. Можем да го блокираме чрез симптоматични лечебни средства, част от които са много токсични за човека.

В София вече трудно могат да се намерят медицински маски за лице и дезинфектанти за ръце. За съжаление, дори ако медицинската маска се сложи правилно на лицето, рискът от заразяване остава голям. По въздушен път вирусът може да попадне в организма, минавайки дори през маската, или покрай нея. Порите на медицинската маска в най-добрия случай са по-големи 100 пъти от големината на вируса, а в най-лошия случай са над 3000 пъти по-големи от него. Маската сваля част от риска, но по-важното обаче е, че носенето на маска от заразен човек, който още не знае, че е заразен, намалява риска да зарази допълнителни хора, което помага за забавянето на разпространението на епидемията.

Освен зараза чрез изкашляне, коронавирусът може да се разпространи и принесе и при допир на заразени повърхности. Този вирус може да бъде активен и заразен до 9 дни след попадането му на външна повърхност. Добрата новина е, че измиване със силен дезинфектант на повърхностите може да унищожи вируса сравнително успешно. За съжаление обаче в повечето случаи хората се заразяват директно чрез вдишване на вирусът от кашлица на заразен в близост.

Публикуваното изследване от 25 януари от 14 китайски учени от различни академични и медицински институти много добре описва епидемиологични и клинични характеристики на 99 случая на пневмония, развита в следствие на Коронавирус през 2019 г. в Ухан, Китай. Проучването показва няколко много интересни статистики:

  • 1) 51% от заразените имат и други хронични заболявания, включително сърдечно-съдови, заболяване на ендокринната система, заболяване на храносмилателната система.
  • 2) Средната възраст на пациентите е 55 години като заразените са повече мъже (67) и по малко жени (32).
  • 3) Пациентите с висока температура са 82%, със силна кашлица – 82%, затруднено дишане – 32%.
  • 4) 11% от пациентите умират в следствие на множествена органна недостатъчност.
  • 5) Тежко болните пациенти имат ко-инфекции от бактерии и гъбички: чести патогенни култури на пациенти с вторични инфекции са: aureus, A. baumannii, K. pneumoniae, A. avavus, C. glabrata и C. albicans.
  • 6) 71% от пациентите са третирани с антибиотици поради вторичните инфекции.

Това изследване показва, че ако посрещнете епидемията в добро здраве, с добра работеща имунна система, добро сърдечно-съдово здраве, здрава ендокринна и храносмилателна система, рискът от тежко заболяване с усложнения е значително намален.

Какво да направим?

Много хранителни добавки обещават подсилване на имунната система, но действията им не са подкрепени с достатъчно научни доказателства. Изключение прави уникална комбинация с антивирусен ефект. Тя е изключително резултатна при първите симптоми на настинка и грип и специалистите я признават за водеща, основавайки се на данни от научни проучвания: двойно сляпо плацебо, мултицентрово проучване на Хайнике фон Цепелин; фармакологични анализи на Корнелия Бодинет; изследвания на екип от Института по микробиология „Стефан Ангелов“ при БАН. Съставките на оригиналната билкова комбинация (ехинацея, диво индиго и бял кедър) имат комплексен ефект при мобилизиране на имунната система. Ехинацеята активира клетките, които разпознават и убиват външните агресори. Дивото индиго ускорява производството на веществата, подпомагащи клетките-пазачи на организма, а белият кедър действа директно върху вирусите. Тази оригинална, доказано резултатна комбинация се ползва вече две десетилетия в България.

Най-ефективни като антигени и индуктори на цитокинов синтез и активация на имунната система, са живите пробиотични бактерии. Данни за увеличаване нивото на IL-10 и други имунологични молекули, които подпомагат борбата на организма ни с различни болестотворни микроби са докладвани от много научни колективи при хора, приемали пробиотични бактерии от видовете Lactobacillus bulgaricusLactobacillus plantarum и други.

Приемането на добър пробиотик може да бъде добра превантивна стъпка за засилването на имунната система преди потенциална вирусна епидемия. Изборът на добър пробиотик, трябва да бъде базиран на доказани научни изследвания как специфичния щам модулира имунната система и чрез намаляване на броя на патогенните бактерии в чревната флора. Българският пробиотик, ПроВиотик, със силните щамове L. bulgaricus GLB44 и L. plantarum GLP3, които са изследвани в Харвард, доказано побеждава патогенни бактерии като E. coli, S. typhimurium, L. monocygenese и S. aureus в Харварските лаборатории. Приемането на този тип доказани пробиотични бактерии може да бъде една подкрепяща стъпка за повишаване на имунитета. Здравословното хранене и спазване на здравословен режим на сън са от огромно значение също за силна имунна система, която реално ще е най-важната при потенциална грипна епидемия. В борбата срещу COVID-19 това са азбучните профилактични изисквания:

  • Често измивайте ръцете си с топла вода и сапун. Миенето трябва да продължава минимум 20 секунди;
  • Не пипайте очите, носа и устата си със замърсени ръце. Не забравяйте, че коронавирусът полепва по пръстите и дланите и се предава чрез повърхности;
  • Проветрявайте помещенията. Не се застоявайте в стаи, където пребивават много хора. Там концентрацията на опасни вируси е много висока;
  • Пийте повече течности. По този начин ще поддържате влажна лигавицата на дихателните пътища и тя по-трудно ще пропуска вирусите;
  • Хранете се здравословно. Осигурявайте си повече плодове, зеленчуци, млечни продукти, нетлъсти меса и червено вино, което е богато на ресвератрол.
Коментари