Тази сутрин започна източването на амоняка от хладилната инсталация на „Мелта-90“.
Спирането от експлоатация на съоръженията с повишена опасност в предприятието, обгазяващо Ловеч, е възложено от Районната прокуратура. Източването, транспортирането и разтоварването на амоняка прави фирма от Хасково под надзора на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор” – регионален отдел Северозападна България, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) и ОДМВР. Собственикът Андрей Тенев не възпрепятства изпълнението.
На първо място е защитата на населението, опазването на живота и здравето на гражданите е по-важно от печалбата на една фирма, затова институциите обединихме усилия, за да решим проблема окончателно, коментира на място областният управител. Инж. Светослав Славчев лично постигна договорка с фирмата от Хасково, както и с другата в Стара Загора, чиято инсталация ще поеме съхраняването на амоняка.
За цялата операция вече е заплатено от община Ловеч, като ще бъде поискано възстановяване на средствата от Междуведомствената комисия по бедствия и аварии в условията на спешна и неотложна нужда. В рамките на досъдебните производства ще си потърсим после парите от собственика на предприятието, обяви областният управител. Досъдебните производства са две – за представяне на фалшиви документи за техническа годност на инсталацията и за пускането й в експлоатация не по установения ред.
Експлоатация може да бъде разрешена чак когато бъдат изпълнени всички предписани мерки, заяви началникът на Регионален отдел “Инспекция за държавен технически надзор” – Северозападна България, Светла Господинова, лично поела надзора на операцията днес. Тя припомни, че все още са в сила заповедите за спиране от май т.г. и становището от 23 септември, с което отказва да разпореди експлоатацията на съдовете, работещи под налягане за съхранение на амоняк. Актовете са съставени, наказателните постановления са издадени.
Очаква се процедурата по източването да приключи утре, като е възможно да има и някаква миризма на амоняк, но това е газова фаза и няма никаква опасност за хората, обясниха на място специалисти. След източването на амоняка инсталацията става просто сбор от тръби, крановете ще бъдат свалени и тя не може да се използва.
Предстои работна среща при областния управител на всички институции, ангажирани с проблема.