„Ефектът от въведените забрани за ограничаване на разпространението на райския газ е минимален, в очите на обществото – почти нулев“. Това се казва в мотивите на ПГ на „БСП за България“ на ЗИД на Закона за здравето. Законопроектът касае въведените през м. август 2022 г. забрани за продажба и употреба на диазотен оксид (райски газ).
Според социалистите също толкова нулев се е оказал и приносът им за това децата да преодолеят тогава възприетото като мода поведение, и да спрат да употребяват райски газ. За съжаление според БСП, употребата изглежда все по-масова и все по-често съпроводена с демонстрация на неглижиране на забраните и предвидените за това санкции. Те подчертават, че това налага промени в Закона за здравето.
В проекта на изменение на законопроекта е предвидено пълна забрана на продажба на райски газ на физически лица, а единствено на юридически за медицински цели или по закона за храните. Припомняме, че темата с райския газ бе основна тема на бившия народен представител от БСП в 49-ото НС Валери Митов. Благодарение на неговите въпроси и повдигане на темата, днес сме свидетели на този акт в НС!
В мотивите на социалистите се казва, че се предлагаа абсолютна, а не само по отношение на децата, забрана на продажбата, включително онлайн, на диазотен оксид (райски газ) и пълнители с него на физически лица.
„На следващо място предлагаме употребата на диазотен оксид (райски газ) като добавка в храни да е допустима и да се извършва само в обектите за производство и преработка на храни, не и в заведения за обществено хранене“, пишат още вносителите.
Със законовите изменения предлагани от левицата се цели и увеличаване на размера на глобите и имуществените санкции, както и предвиждането на отговорност за лицата, които като управители/стопани са допуснали продажба на диазотен оксид (райски газ) в управлявания от тях обект. „Считаме, че санкциите следва да са най-сериозни като размер за нарушенията, извършени или допуснати в заведение за хранене и развлечения“, казват от БСП.
Предложенията на ПГ на „БСП за България“ бяха приети на първо четене.