Позиция на „Възраждане“ относно приетия закон за контрола на дерогацията и вноса на руски петрол, предложен от ДПС
Днес в Народното събрание се проведе брифинг на „Възраждане“ по повод законопроекта на ДПС за прилагане на дерогацията и закупуването, вноса или трансфера на суров нефт от Русия, като депутатите решиха, че от 5 февруари българската държава ще може да изнася по море суров нефт от Русия, както и продуктите, получени от преработката му само за Украйна. Това представлява поредната лицемерна забрана от страна на ЕС към България, с която ограничават страната ни да печели от продажба на нефтопродукти, произведени у нас.
Най-шокиращото е, че на практика украинците ще купуват горива, произведени от руски петрол, и по този начин ще финансират войната срещу себе си. Това е грандиозната и цинична идея на Европейския съюз, която уж се бори с руската агресия. Законопроектът мина с гласовете на ДПС, ГЕРБ, Демократична България и Български възход.
По време на заседанието на Комисията по финанси Петър Чобанов (ДПС) предложи да се прекрати концесията на пристанище „Росенец“, но идеята му не бе приета. Наскоро Министерският съвет удължи концесията на пристанището с 24 години без никакво публично обсъждане. Зам.-финансовият министър Людмила Петкова заяви в комисия, че европейският регламент за санкциите спрямо Русия не изисква отнемане на концесии. Интересното в случая е, че преди Петър Чобанов от ДПС Демократична България имаха идентично предложение по текстовете. Това потвърди позицията на „Възраждане“, че всички са едни и същи, с едни и същи цели.
Въпреки че предложението на Петър Чобанов беше отхвърлено в комисията, той отново направи редакционното предложение в пленарната зала. В крайна сметка току-що преподписана концесия за 24 години беше прекратена, което поставя на риск българската държава да бъде съдена. Възможно е благодарение на ГЕРБ, ДПС, Български възход и Демократична България да платим милиарди лева щети. Възможно е евроатлантиците, които иначе са неспособни за правителство, да са се разбрали да облажат по няколко милиона комисиони. Нищо чудно за пореден път да загробят българската държава да плаща за предателските им решения.
Действията по опериране на пристанището се поемат от държавата и лицензът на пристанището може бъде прекратен. Въпреки всички отрицателни становища от агенции и министерства, решението беше политическо и подозираме грандиозна корупционна схема, която ще стане ясна в по-късен етап.
Опасенията на нас от „Възраждане“ са, че така България може да изгуби единственото си нефтено пристанище, за да може чужди компании да внасят и печелят от горива на нашия пазар, а нашето предприятие да бъде закрито, чрез умишлено докарване до фалит. На практика, ако рафинерията в Бургас няма къде да разтоварва петрол, тя няма как да работи. Може би това е крайната цел на нашите евроатлантически политици, да закрият едно от последните печеливши предприятия и да оставят хиляди българи на улицата. Другата вероятност е някой да печели от такси на пристанището, което отново е добре замислена корупционна схема.
Когато гражданите дадат доверието си на „Възраждане“ и от опозиция се превърнем в управляващи, ще проверим всички тези обстоятелства и ще има справедливо възмездие за тези, които трупат активи на гърба на данъкоплатците, благодарение на подобни предателски решения.