Приеха закона за шума: от 500 до 6000 лв. глоба, ако бучиш между 14 и 16 ч. и след 23 ч. до 08 ч.
Парламентът прие окончателни промени в Закона за защита от шума в околната среда. Законопроектът бе внесен от Министерски съвет и бе приет на първо гласуване на 12 юли 2018 г. Промените имат за цел да осигурят опазването на здравето на населението от вредното въздействие на шума, предизвикан от дейността на търговски и производствени обекти, разкрити в жилищни сгради и сгради със смесено предназначение, зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение.
Текстовете забраняват озвучаване на открити площи и зони в територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение за времето от 14:00 до 16:00 ч. и от 23:00 до 8:00 ч. За същия период се забранява излъчването на шум и при строителство.
Изключение ще правят религиозни храмове, железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия.
За нарушение на разпоредбите законодателят предвижда физическите лица да се наказват с глоба от 500 до 1000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци да се налага имуществена санкция в размер от 3000 до 6000 лв.
При повторно нарушение физическите лица ще се наказват с глоби от 2000 лв. до 6000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци ще се налага имуществена санкция в размер от 5000 лв. до 12 000 лв.
Още новини от Народното събрание ще намерите тук
„Гордея се, че Законът за шума е един от малкото подобни закони в ЕС, България е държава флагман в борбата с вредното явление“, заяви доволен лидерът на НФСБ Валери Симеонов на брифинг в Народното събрание.
„Мисля, че можем спокойно да започнем с една добра констатация, че днес е един добър ден за българската нация. Днес беше приет Законът за защита от шума в околната среда“, обяви той.
„От днес вече законът е приет и предстои публикуването му в Държавен вестник. Този закон е изключително необходим и актуален с оглед докладите на Световната здравна организация и завишените изисквания на ЕК за допустими нива на шума, с оглед на тежките поражения, които той нанася на хората при условията на съвременната цивилизация“, каза още Симеонов.
Според него с тези промени се допринася за превръщането на България в една държава, флагман в борбата с това вредно явление.