НПГГСД „Сава Младенов“ бе домакин на националния етап на състезанието „Мебели, стилни мебели и дърворезба“


От 17 до 19 април в гр. Тетевен се проведе Националното състезание „Мебели, стилни мебели и дърворезба“. Тази година домакин на престижната надпревара бе НПГГСД „Сава Младенов“, а в нея взеха участие ученици от 10 професионални гимназии от цялата страна.

Събитието откри директорът на НПГГСД „Сава Младенов“ – инж. Златина Каталиева, която поздрави присъстващите и пожела успех на участниците.

Сред специалните гостите бе и кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Тя отбеляза, че й е изключително приятно, че именно НПГГСД „Сава Младенов“ е домакин на този етап от състезанието, което е поредното доказателство за амбициите и усилената работа на ръководството на училището.

За нас остава да се насладим на красотата и уникалността на всяко от произведенията в състезанието. Благодаря на участниците, че ще споделят своя талант с нас, като искам да им пожелая успех и нека трудът им бъде признат и оценен подобаващо, каза още д-р Бояджиева.

На откриването присъстваха още Областният управител на Ловеч – Виктор Стойчев, зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, началникът на Регионалното управление на образованието в Ловеч – Иваничка Буровска и др.

Малко по-късно същият ден всички желаещи имаха възможността да разгледат изложените мебели и дърворезби в салона на Община Тетевен, изработени от отборите в състезанието. Изделията бяха представени и пред експертна комисия, съставена от представители на бизнеса и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Основните критерии за оценяване бяха творчество и артистичност, прецизност и качество на изработката, аранжиране и презентиране на колекцията.  

Учениците от НПГГСД „Сава Младенов“ спечелиха 1-во място в категория „Мебели“ и се класираха на 2-ро място в крайното класиране.

Състезанието „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ се провежда в два етапа – училищен и национален. То се организира от Министерството на образованието и науката, а партньор е Браншова камара на дървообработващата и мебелна промишленост.

Част от целите на състезанието са: учениците да съхраняват и поддържат народната традиция при изработване на предметите, популяризирането на традиционните форми и украса; да демонстрират постижения и готовност за упражняване на усвоената професия, прилагане на творчество и решаване на практически задания в конкретна ситуация и др.

То осигурява и възможност на училищата за: осъществяване на междуучилищно професионално сътрудничество и съревнование; реализиране на контакти и партньорство между ученици и учители от професионални гимназии от съответното професионално направление в различни региони от страната; приобщаване на социалните партньори към професионалното образование и обучение чрез оказване на реална подкрепа на учениците в бъдещата им реализация и др.

Коментари